2019 m. liepos 30 d. biokuro birža „Baltpool“ viršijo 300 mln. eurų apyvartą, skaičiuojamą nuo įkūrimo pradžios. Iš viso biokuro biržoje nuo 2013-ųjų vasaros parduota 1,92 mln. tne (tonų naftos ekvivalento) biokuro. Per šį laikotarpį pirkėjams buvo pristatyta 350 tūkst. skiedrovežių biokuro, tai yra tiek, kad išdėliojus skiedrovežius vieną paskui kitą būtų galima iš Vilniaus pasiekti Madridą ir grįžti atgal.
Biokuro kaina nuo biržos veiklos pradžios svyravo nuo 100 iki 300 Eur/tne, iš viso sudaryta 42 tūkst. sandorių.
„Biržos atsiradimas Lietuvoje sukūrė savaitinių sandorių rinką, kuri per visą laikotarpį sudaro 40% visų biokuro pardavimų biržoje. Itin paprastas sandorio sudarymo būdas ir didelis biržos likvidumas leidžia rinkos dalyviams aktyviai sudaryti trumpalaikius sandorius, panašiai, kaip elektros ir dujų rinkose. Kitose šalyse trumpalaikiai sandoriai sudaro labai mažą rinkos dalį ir yra atsitiktiniai“, – teigia energijos išteklių biržos „Baltpool“ prekybos vadovas Vaidotas Jonutis.
Lietuvoje biokuru pagaminta šiluma centralizuotame tiekime sudaro apie 70 %, t. y. tiek, kiek Skandinavijos valstybėse. Centralizuoto šildymo orientavimo į atsinaujinančius išteklius dėka mūsų šalis lengvai įvykdė EU 2020 reikalavimus siekiant 23% atsinaujinančių išteklių energijos balanse.
2014 – 2018 m. metinė biokuro biržos apyvarta augo nuo 12 iki 86 mln. Eur. Pasak V. Jonučio, įdomu tai, kad 2014 m. buvo parduota tik 68 tūkst. tne biokuro, tačiau tuo metu jo kainos buvo aukštos, tuo tarpu, 2015 m. vyravo priešinga tendencija – šilumos gamintojai įsigijo daugiau medienos skiedros (292 tūks. tne) už žemą kainą (~135 Eur/tne). Nuo 2016 m. atsiradus įpareigojimui 100 proc. biokuro pirkti per biržą, matyti, kad biržoje kasmet yra įsigyjama daugiau kaip 400 tūkst. tne arba 4,6 mln. MWh kuro.
Pernai pakilus kuro kainai (vid. ~200 Eur/tne), biržos apyvarta augo iki 86 mln. Eur. Šiais metais, tikėtina, kad jos apyvarta neperžengs šios ribos, kadangi vyraujanti skiedros, pirktos ateinančiam šildymo sezonui, kaina siekia ~156 Eur/tne, o artėjant sezonui nupirktas kuro kiekis jau sudaro bevik 50 proc. viso įsigijamo metinio kiekio.
Artėjantis šildymo sezonas pagal jau įvykusius ilgalaikius sandorius statistiškai bus vienas pigiausių biržos veiklos istorijoje.